Calificările MP din Italia – actualizat: Vettel, Sainz, Stroll, Hulkenberg

Actualizat: Pilotii Vettel, Sainz, Stroll si Hulkenberg au fost chemati la comisarii de cursa sa dea explicatii dupa incidentele din ultimele minute din sesiunea a treia a calificarilor si dupa ce germanul de la Ferrari a depasit cu toate cele 4 roti ale masinii limitele circuitului in singurul tur cronometrat facut de acesta in ultima sesiune.

Calificarile MP ale Italiei vor incepe astazi de la ora 16.

Ultima sesiune de calificari a notat niste rezultate suprinzatoare. Vettel a fost pe primul loc, insa la doar 0,032s a venit Max Verstapen cu al sau motor Honda proaspat inovat. El a fost urmat la mai putin de o zecime de Valtteri Bottas.

Sesiunea 1

Au fost eliminati pilotii Williams, Sergio Perez care a avut o problema cu masina, la fel si Verstapen si Romain Grosjean.

Primii 3 clasati Leclerc, Hulkenberg si Bottas despartiti de 3 sutimi de secunda.

Sesiunea 2

Hamilton, Leclerc si Vettel primii 3 clasati in 3 zecimi.

Eliminati pilotii Toro Rosso, Norris, Magnussen si Giovinazzi care a fost cu 2 miiimi de secunda mai lent decat Kimi calificat pe locul 10.

Sesiunea 3

Leclerc pe pozitie, insa haos in calificari, haos fiindca toti pilotii au plecat tarziu de la boxe si nu au mai prins sa faca un tur rapid. Evenimentul este investigat.