Victorie în premieră pentru George Russel la MP al Braziliei și dublă Mercedes

George Russel și Lewis Hamilton au obținut o dublă bună pentru Mercedes pe autodromul din Sao Paulo, unde tânărul pilot britanic a câștigat primul său podium în Formula 1. Pe locul trei a terminat Carlos Sainz (Ferrari).

Plecat din pole position, britanicul George Russel a câștigat Marele Premiu al Braziliei în fața celuilalt pilot Mercedes, Lewis Hamilton. Acesta este primul succes al celor de la Mercedes din sezon, dar , mai presus de toate ,este prima victorie în F1 pentru Georges Russel.

Tânărul pilot britanic a dominat de la început până la sfârșit cele 71 de ture ale acestei curse plină de evenimente și suspans, punctate de numeroase stegulețe galbene în urma retragerilor lui Magnussen, Ricciardo și Norris.

Magnusen și Ricciardo s-au acroșat și a fost nevoie de intervenția safety-car-ului. După reluarea cursei, un nou accident, in care au fost implicați Hamilton și Verstappen, a avut loc. Max Verstappen (Red Bull), care a pornit de pe locul 4 a terminat abia pe poziția 6, după ce a fost penalizat cu cinci secunde la startul cursei pentru că s-a ciocnit cu Lewis Hamilton.

Cu titlul mondial adjudecat încă din etapa a 18-a, Verstappen  nu a mai forțat în cursa de sprint pentru cursa din Brazilia, din penultima etapă a sezonului, unde s-a impus George Russell.

Pe locul 4 a ajuns pilotul Ferrari, Charles Leclerc, urmat, pe 5 de Fernando Alonso (Alpine)

Cursa din Brazilia a fost de bun augur pentru Alpine, cu Fernando Alonso pe 5 și cu Esteban Ocon ajuns pe locul 8. Echipa franceză își consolidează astfel locul 4 în clasamentul constructorilor. Sergio Perez (Red Bull) a obținut locul 7, in timp ce pe 9 a ajuns Valtteri Bottas (Alfa Romeo). Ultimul loc din top 10 a fost ocupat de Lance Stroll(Aston Martin).

Pierre Gasly a terminat pe locul 12 la volanul monopostului AlphaTauri

Următorul Grand Prix, ultimul din acest sezon, va avea loc pe 20 noiembrie, la Abu Dhabi

Lupta pentru locul al doilea în clasamentul general al piloţilor rămâne deschisă între Charles Leclerc şi Sergio Pérez, ambii având câte 290 de puncte înaintea ultimei curse, de weekend-ul viitor.